Χάποελ Χολόν – ΑΕΚ 77-71

Αν και γύρισε από το -10 η ΑΕΚ, τα έκανε μαντάρα στο τελευταίο πεντάλεπτο, χάνοντας τη νίκη (77-71) αλλά και τη διαφορά του πρώτου ματς (+4) από τη Χολόν και πλέον η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Αποχώρησε τραυματίας στα πρώτα λεπτά ο Κατσίβελης.

Για νίκη που θα σήμαινε πρόκριση αλλά πιθανότατα και πρώτη θέση από σήμερα πήγαινε η ΑΕΚ στο Ισραήλ όμως δεν πέτυχε τίποτα από τα δύο.

Η Ένωση κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο κι ενώ είχε γυρίσει το ματς από το -10, ηττήθηκε με 77-71 από τη Χάποελ Χολόν χάνοντας παράλληλα και τη διαφορά από το παιχνίδι του ΟΑΚΑ. Όλα πλέον θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική και το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μινσκ όπου φυσικά οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν μόνο τη νίκη.

Ο Λάνγκφορντ είχε 19 πόντους για την ΑΕΚ αλλά κάνοντας αρκετά λάθη ενώ πολύ καλός στα λεπτά που έπαιξε ήταν ο Μωραΐτης που τελείωσε με 10 πόντους και 3 ασίστ. Εκτός από τα πρώτα λεπτά έμεινε ο Κατσίβελης με πρόβλημα τραυματισμού.

Από την άλλη, μεγάλη ζημιά έκανε στην Ένωση για την ομάδα του Στέφανου Δέδα ο Μακ Γκι με 18 πόντους, 16 είχε ο Τζόνσον και 12 ο Μάιλς, όλους με τρίποντα.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε ένα προβάδισμα (0-5, 2′) αλλά η Χολόν απάντησε με δικό της 7-0 για το 7-5 στο 3′. Ο Μωραΐτης πήρε χρόνο συμμετοχής με την αποχώρηση Κατσίβελη κι έδωσε σκοράρισμα με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο τέλος της περιόδου έχοντας ελαφρύ προβάδισμα (18-19). Ο ΜακΓκι πήρε μπρος για τη Χολόν και της έδωσε προβάδισμα με 27-23 στο 15′, ο Τζόνσον έκανε το 33-25 στο 28′ και η ΑΕΚ μείωσε σε 38-32 για το ημίχρονο.

Δύο σερί τρίποντα του Μάιλς έφεραν τη Χολόν για πρώτη φορά στο +10 με 51-41 στα μισά της τρίτης περιόδου με την ΑΕΚ να έχει κολλήσει επιθετικά. Ο Ματσιούλις με δύο δικά του τρίποντα μείωσε σε 53-51 και η ΑΕΚ προσπέρασε μάλιστα μετά από ώρα με 57-60. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο στο 35′ έκανε το 65-67 και κάπου εκεί η Ένωση… έφυγε από το γήπεδο. Η Χολόν έκανε ένα σερί 12-0, πήγε το σκορ στο 77-67 και καθάρισε το ματς, παίρνοντας και τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.