ΑΕΚ – Τουρκ Τέλεκομ 74-65

Ξεκίνημα με το δεξί για την ΑΕΚ στους «16» του BCL καθώς έχοντας για κορυφαίο τον Ντάριλ Μέικον (20π., 4ασ.) αλλά και με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, επικράτησε με 74-65 της Τουρκ Τέλεκομ στο ΟΑΚΑ.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το παιχνίδι κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ για την ΑΕΚ που εκτός από τον αντίπαλο είχε να αντιμετωπίσει και τις πολλές απουσίες της (Γκίκας, Ζήσης, Μορέιρα και Γιάνκοβιτς). Με όπλο της όμως την άμυνα αλλά έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Μέικον και Ματσιούλις, η Ένωση ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της στους «16» του BCL επικρατώντας με 74-65 των Τούρκων στο ΟΑΚΑ.

Ο Μέικον με 20 πόντους αλλά και 4 ασίστ ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων», στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ματσιούλις με 15 πόντους. Για την Τουρκ από 14 είχαν οι Γουίλτζερ και Τζόνσον.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και βρέθηκε στο +6 (10-4) χάρη σε τρίποντο του Μέικον. Στη συνέχεια οι Τούρκοι ισορρόπησαν, πήραν και προβάδισμα στο σκορ (11-12) ωστόσο ένα 5-0 από Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο έφεραν το 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Φόστερ, με ένα προσωπικό 6-0 έβαλε μπροστά την ομάδα του (16-18) αλλά κάπου εκεί πήρε μπρος ο Μέικον ενώ μπήκε στην εξίσωση και ο Λοτζέσκι με την ΑΕΚ να φτάνει στο 30-23. Η Τουρκ μείωσε σε 32-28 αλλά ο Ματσιούλις επανάφερε την τάξη με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 38-31.

«Καυτός» τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ο Λιθουανός κι έτσι μπήκε και στο δεύτερο όπου με προσωπικούς του πόντους έφερε για πρώτη φορά στο +13 την ομάδα του με 44-31. Η διαφορά ήταν πάντα γύρω στους 10 πόντους με την περίοδο να τελειώνει στο 57-46 και την ΑΕΚ να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε ακόμη και στο +15 (64-49), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 65-58 αλλά η ΑΕΚ παρέμεινε ψύχραιμη και με τον Σλότερ να βάζει το κερασάκι στο φινάλε, πήρε τη νίκη με 74-65 κάνοντας ξεκίνημα με το δεξί στους «16» αφού το πρώτο της παιχνίδι κόντρα στη Νίζνι είχε αναβληθεί λόγω των κρουσμάτων στην ομάδα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 10 (2/7 σουτ, 5/10 βολές), Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σλότερ 8, Κατσίβελης 5, Μέικον 20 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4, Ρογκαβόπουλος

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκιορέν): Ντέκερ 7 (2/65 σουτ), Φόστερ 6 (3/9 σουτ), Τζόνσον 14 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ο’ Μπράιαντ 7, Γουίλτζερ 14 (1), Μπάλντουιν, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ