ΑΕΚ – Στρασμπούρ 77-68

Η ψυχωμένη ΑΕΚ δεν λύγισε από τις έξι απουσίες κόντρα στην Στρασμπούρ, επικράτησε με 77-68 των Γάλλων κάνοντας το δύο στα δύο στον όμιλο και έθεσε γερές βάσεις πρόκρισης για το Final 8. Αποχώρησε τραυματίας ο Μόουζες στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Θα μπορούσε να την χαρακτηρίσει κανείς και ως τη νίκη της σεζόν. Η ΑΕΚ παρατάχθηκε κόντρα στην Στρασμπούρ χωρίς έξι παίκτες (Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Μορέιρα, Σλότερ, Ματσιούλις), έχασε τον Μόουζες στα τελευταία λεπτά του αγώνα όμως κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει τους Γάλλους (77-68) αλλά να πάρει και μια καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ισοβαθμία που πιθανότατα δεν θα υπάρξει αφού η Στρασμπούρ έμεινε χωρίς νίκη μετά από τρία ματς και μόνο με θαύμα θα προκριθεί. Αντίθετα η Ένωση που έκανε το δύο στα δύο μετά τη νίκη της επί της Τουρκ Τέλεκομ την προηγούμενη εβδομάδα, είναι αγκαλιά με την πρόκριση στο Final 8 και βάζει πλέον πλώρη για την πρωτιά του ομίλου.

Αν και δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που υστέρησε σε αυτό το παιχνίδι, ο Λάνγκφορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 19 πόντους, 15 είχε ο τρομερός σε άμυνα και επίθεση Χρυσικόπουλος ενώ από 9 είχαν οι Μέικον και Μαυροειδής. Για τους ηττημένους 14 είχε ο Μπόχατσικ και 11 ο Τζέφερσον.

Με επτά σερί πόντους από τον Χρυσικόπουλο (7-7,2′) ξεκίνησε η ΑΕΚ αλλά η Στρασμπούρ είχε τρομερή ευστοχία έξω από το 6.75, έφτασε να προηγηθεί με +9 (13-22) πριν το 15-22 της πρώτης περιόδου.

Με τους Λάνγκφορντ και Μαυροειδή να αρχίσουν να σκοράρουν η Ένωση έφτασε στον πόντο (24-25, 14′) αλλά ένα 8-0 των Γάλλων, τους πήγε ξανά στο +9 (25-34, 16′). Ο Λάνγκφορντ το πήρε προσωπικά και με προσωπικό κρεσέντο σε επίθεση αλλά και άμυνα, έστειλε την ΑΕΚ μπροστά με 39-36 στα αποδυτήρια.

Η Στρασμπούρ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλευόμενη και τα λάθη της ΑΕΚ και βρέθηκε στο +4 (49-53, 27′). Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 56-56 με τους Λοτζέσκι και Μαυροειδή να κάνουν ένα 5-0.

Στην τέταρτη περίοδο με όπλο την άμυνά της αλλά και την ευστοχία της από το τρίποντο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου «καθάρισε» το ματς. Έτσι, αν και η Στρασμπούρ προηγήθηκε με +4 (56-60, 32′), με πέντε τρίποντα μέσα σε τρία λεπτά, από Χρυσικόπουλο (Χ2), Μωραΐτη, Μόουζες και Μέικον, βγάζοντας παράλληλα και τρομερές άμυνες, η ΑΕΚ βρέθηκε στο 73-66 (37′) κι έφτασε τελικά στη νίκη με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 9 (3/11 σουτ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 14 (2/6 τρίποντα), Λάνσντοουν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέιγ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουντάνο 6, Γουέινραϊτ 4 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ 7 (1), Τζέφερσον 11 (1/5 τρίποντα), Μορίν 6, Τσικαμπού.