Σομπατέλι – ΑΕΚ 83-78 – Ο Παππάς δεν ήταν αρκετός…

Ο Νίκος Παππάς επέστρεψε στη δράση μετά από επτά μήνες και ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 20 πόντους, αλλά όχι και αρκετός για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του η οποία ηττήθηκε με 83-78 στην Ουγγαρία από την Φάλκο, στην πρεμιέρα των ομίλων του BCL.

Με το… αριστερό ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο φετινό BCL καθώς ηττήθηκε με 83-78 από την Φάλκο στην Ουγγαρία παρουσιάζοντας πολύ κακό πρόσωπο στην άμυνα, για ακόμη ένα παιχνίδι. Ουσιαστικά η εμφάνιση της Ένωσης ήταν μία συνέχεια από τα προηγούμενα επίσημα παιχνίδια σε Super Cup και πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι κάτω από τα καλάθια και να πετυχαίνουν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό.

Το μοναδικό ευχάριστο για τον Στέφανο Δέδα έχει να κάνει με τον Νίκο Παππά ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα, επιστρέφοντας στη δράση επτά περίπου μήνες μετά τον σοβαρό του τραυματισμό. Ο Έλληνας σούτινγκ γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 20 πόντους και με 8/20 εντός πεδιάς, στα περίπου 26 λεπτά που αγωνίστηκε ενώ έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση καθώς δέχθηκε στοπ στο σουτ που επιχείρησε. Ο Ανγκόλα είχε 17 πόντους, ο Γκρίφιν 16 και 14 είχε ο Γέλοβατς για τον Δικέφαλο. Από την άλλη, η Σομπατέλι είχε πρώτο σκόρερ τον Περλ με 21 πόντους και ακολούθησαν με 16 και 15 οι Μπένκε και Μπάρατς αντίστοιχα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε την ΑΕΚ με μικρό προβάδισμα (19-21), η Σομπατέλι μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο και προηγήθηκε με 25-21, προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το ημίχρονο που τη βρήκε μπροστά με 38-35. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν ακόμη και με +9 (49-40) στα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με τους Παππά και Ανγκόλα να βγαίνουν μπροστά, μείωσε σε 55-54.

Η Σομπατέλι απάντησε με ένα 9-0 για το 66-54, η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 68-63 χάρη στον Γκρίφιν αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι 72-63. Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 81-78 και πήρε την κατοχή με οκτώ δευτερόλεπτα για τη λήξη, χάρη σε λάθος της Σομπατέλι. Η επαναφορά όμως δεν ήταν καλή, ο Παππάς επιχείρησε ένα… σκοτωμένο σουτ με αποτέλεσμα να κοπεί και το τελικό 83-78 έδωσε τη νίκη στη Σομπατέλι.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78

Σομπατέλι (Κονάκοβ): Μπάρατς 15 (5/5 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπένκε 16 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκόλομαν 9 (1), Περλ 21 (8/15 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βάραντι 8 (2/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλαρκ 3 (1), Κέλερ 8 (1), Σομόγκι 3

ΑΕΚ (Δέδας): Ανγκόλα 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Κολόμ 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκρίφιν 16 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Γέλοβατς 14 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς 20 (7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Βαουλέτ 4 (2/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ)