ΑΕΚ – Τρεβίζο 77-92 – Δεν σηκώνει κεφάλι

H AEK ηττήθηκε εντός έδρας με 92-77 από την Τρεβίζο για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και έβαλε δύσκολα στον εαυτό της όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση,

Μετά τον Ολυμπιακό, τον Απόλλωνα Πάτρας και την Φάλκο, ήρθε και η Τρεβίζο για να «πληγώσει» την ΑΕΚ, κερδίζοντας με 92-77 στην πρεμιέρα του κλειστού των Άνω Λιοσίων σε ευρωπαϊκό αγώνα. Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας στο τέλος σε μια εμφατική νίκη για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League. Πλέον, η ομάδα του Δέδα έχει 0-2 στη διοργάνωση και το έργο τους για την πρόκριση στην επόμενη φάση έχει δυσκολέψει, κάνοντας τους επόμενους αγώνες να έχουν χαρακτήρα τελικού.

O Xένρι Σιμς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, τελειώνοντας με 31 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 27΄συμμετοχής. Ο Μπορτολάνι είχε 17, ο Ντίμσα 16 και ο Ράσελ 14, με την Τρεβίζο να έχει μεγάλο πλουραλισμό.

Για την ΑΕΚ, ο Χάμερ ολοκλήρωσε με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 36΄, με τον αμφίβολο πριν τον αγώνα, Κίνο Κολόμ να έχει 17 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και τον Γέλοβατς 18.

Οι παίκτες του Μενέτι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 5΄ προηγούνταν με 10-14. Το προβάδισμα μεγάλωνε με το πέρασμα του χρόνου, φτάνοντας και στο +8 (15-23), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-23.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (24-35), ενώ με καλάθι του Σοκολόφσκι «εκτοξεύτηκε» στους 14 (34-48), με το ημίχρονο να τελειώνει στο 36-50.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τους κιτρινόμαυρους να ξεκινούν μια προσπάθεια αντεπίθεσης, μειώνοντας στους έξι (49-55, 25΄) με καλάθι και φάουλ του Βαουλέτ. Η Τρεβίζο όμως δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, με το δεκάλεπτο να την βρίσκει στο +5 (60-65).

Η ευκαιρία της ΑΕΚ για να γυρίσει το παιχνίδι στηρίχθηκε στον Κίνο Κολόμ, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έκανε το 62-72, 68-72 δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του. Ωστόσο, οι Ιταλοί αντέδρασαν ιδανικά στην πίεση και τρέχοντας ένα σερί 7-0 στο τέλος, μετέτρεψαν το 77-85, στο τελικό 77-92.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92