Νίμπουρκ – ΠΑΟΚ 71-75

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 75-71 τη Νίμπουργκ στην Τσεχία για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σημαντικό διπλό στην Τσεχία πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 75-71 της Νίμπουργκ για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League, κάνοντας ανατροπή από το -15 του 3ου δεκαλέπτου, και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έτσι, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πέτυχε τη 2η νίκη της στη φετινή διοργάνωση και βρίσκεται στο 2-2.

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ κάλυψε τη διαφορά από την ήττα που υπέστη στη Θεσσαλονίκη και σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τους Τσέχους, θα έχει το προβάδισμα στο τέλος της φάσης των ομίλων.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς και πήραν από την αρχή το προβάδισμα (7-10), όμως η Νίμπουργκ έβγαλε αντίδραση και δεν άργησε να φτάσει τη διαφορά στους 5 πόντους (17-12). Η ομάδα του Λυκογιάννη ισορρόπησε την κατάσταση στη συνέχεια και ισοφάρισε 21-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Τσέχοι πατούσαν καλύτερα στη 2η περίοδο και διατήρησε το προβάδισμά της (33-27). Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 2 πόντους (33-31), αλλά και πάλι η Νίμπουργκ πήγε στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της (40-37).

Οι Τσέχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι τους και στο 3ο δεκάλεπτο, παίρνοντας διψήφια διαφορά (52-41) και έκλεισε την περίοδο με τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49).

Οι παίκτες του Λυκογιάννη παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα στο 4ο δεκάλεπτο και παρότι η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους υπέρ της Νίμπουργκ (64-49), με ένα επιμέρους σκορ 5-17, πήρε ξανά το προβάδισμα (66-68).

Με πρωταγωνιστές τους Λοβ και Τζόουνς που πέτυχαν κρίσιμους πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 75-71.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-48, 71-75

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.