ΠΑΟΚ – Στρασμπούρ 79-80

Η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 80-79 κόντρα στον ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 στην σειρά, με τον Ντι Λίο να χάνει δύο κρίσιμες βολές στο τέλος της αναμέτρησης.

Η Στρασμπούρ έφυγε με το διπλό από την Πυλαία επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 80-79 και έκανε το 2-0 στην σειρά παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του Basketball Champions League.

Ο Ντέιβιντ Ντι Λίο είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ ή να οδηγήσει το ματς στην παράταση, αλλά έχει 1/3 βολές, 1.8 δεύτερα πριν το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και έδωσε το δικαίωμα στη Στρασμπούρ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να πάρει ένα προβάδισμα έξι πόντων 13-7. Οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν και διψήφια διαφορά 10 πόντων με 13-23 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-23.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η Στρασμπούρ συνέχισε να κάνει ότι και στην πρώτη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στο + 13 κάνοντας το σκορ 22-35. Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε και με ένα γρήγορο σερί 7-0 μείωσε σε 29-35, ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε σε απόσταση ενός τρίποντου με το σκορ να γίνεται 34-37.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έδειξε ένα άλλο πρόσωπο στην αναμέτρηση και μένα σερί 11-0 κατάφερε να προηγηθεί της Στρασμπούρ με 50-42. Οι Γιάνκοβιτς και Μάντζαρης με τις ενέργειές τους κρατούσαν το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ το πιο έφτασε και σε διψήφιο νούμερο, ωστόσο οι Γάλλοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά προς το τέλος της τρίτης περιόδου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-52 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην αρχή της Τετάρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μία διαφορά πέντε πόντων και έδειχνε ότι μπορούσε να πάρει το παιχνίδι. Όμως κάπου εκεί Στρασμπούρ με δύο εύστοχα τρίποντα μείωσε σε 69-68. Ο δικέφαλος του βορρά χάρη στην επιτυχία τους στις βολές πήρε και πάλι προβάδισμα 72-68 όμως οι Γάλλοι με ένα γρήγορο 4-0 ισοφάρισαν σε 72-72. Οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τη Στρασμπούρ να παίρνει το προβάδισμα με 78-80 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ σχεδόν δύο δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα κέρδισε τρεις ελεύθερες βολές όμως ο Ντι Λίο ευστόχησε μόνο στη μία και οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 79-80.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 6 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), ΝτιΛέο 9 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Γιάνκοβιτς 11 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρίβερς 10 (1), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός 8 (4/5 δίποντα), Μάντζαρης 6 (1), Τζόουνς 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Ρόμπερσον 16 (3), Καβαλιέρ 6 (1), Ουντάνοχ 2, Λάνσντοουν 10 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μέιγ 3, Μίτσελ 10 (6/6 βολές), Μορίν 2, Μπόχατσικ 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Έντι 19 (6), Κουριέ