ΑΕΚ – Μάλαγα: 65-75: Πάλεψε, αλλά έχασε το πλεονέκτημα η Ένωση

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Μάλαγα με 65-75 και πάει στα προημιτελικά του Champions League με μειονέκτημα έδρας.

Η ΑΕΚ πάλεψε όσο μπορούσε τον αγώνα κόντρα στη Μάλαγα, αλλά οι Ισπανοί τελικώς ήταν ανώτεροι και πήραν το φύλλο αγώνα με 65-75 στα Λιόσια. Αυτό σημαίνει πως η Ένωση έχασε και την πρωτιά του ομίλου της. Πρακτικά λοιπόν πάει στα προημιτελικά του Basketball Champions League στην κλήρωση της 24ης Μαρτίου με μειονέκτημα έδρας (ο νικητής θα κριθεί στις 2 νίκες).

Αξίζει να σημειώσουμε πως εξ αρχής οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δύσκολο έργο αφού από την αναμέτρηση έλειπε ο Γιάνις Στρέλνιεκς (υπεβλήθη σε επέμβαση στον αχίλλειο σήμερα) καθώς και ο Κένι Γουίλιαμς με τους Ισπανούς στο αγωνιστικό κομμάτι  να ξεκινούν την αναμέτρηση κατευθείαν από τη θέση του οδηγού. Μάλιστα στο 1ο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 21-15. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και με τον Γιάνκοβιτς να αναλαμβάνει χρέη σκόρερ (8 πόντους στο ημίχρονο), έμεινε πίσω μόλις 1 πόντο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 38-39.

Στην επανάληψη η Ένωση κυνηγούσε όμως η Μάλαγα είχε τις απαντήσεις με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ της 55-59. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν τον αγώνα αλλά οι Ισπανοί με ψυχραιμία κράτησαν και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε  με τελικό σκορ το 75-65.

Για τους «κιτρινόμαυρους» πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτσελ που σημείωσε 14 πόντους ενώ το καλό πρώτο ημίχρονο του Γιάνκοβιτς δε συνεχίστηκε στην επανάληψη με τον Έλληνα άσο να μένει στους 9 πόντους και 12 σημείωσε ο Λεμάρ.

Για την ισπανική ομάδα που είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα 15 πόντους σημείωσε ο Κάρτερ με τον Μπριθουέλα να προσθέτει άλλους 13 με 3/4 τρίποντα και τον Σίμα 10.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεμάρ 12 (5/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 14 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Μάντσεν 1, Οριόλα 6 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 5 (1), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ)

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Μπαρέιρο 3 (1), Ντίαθ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλινόσκι 5 (1), Κράβις 9 (4/6 δίποντα), Οσετκόβσκι 7 (4 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Κάρτερ 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Έτζιμ, Πέρι 1 (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Σίμα 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τόμας 9 (1)