Βόννη – ΠΑΟΚ 94-77

Ο ΠΑΟΚ «κατέρρευσε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχασε με 94-77 από τη Βόννη

Βαριά ήττα με 94-77 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Γερμανία από τη Βόννη και έκανε… πισωγύρισμα στην προσπάθειά του να προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπόρεσε να επιβάλει το παιχνίδι της και «κατέρρευσε» στο τέταρτο δεκάλεπτο γνωρίζοντας τη συντριβή.

Οι Γερμανοί από τα πρώτα λεπτά έδειξαν πως θέλουν πολύ τη νίκη και με τους Σούμποτιτς, Τζέιμς να σκοράρουν κατά… ριπάς πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (26-16 στο 10).

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ελεύθερα σουτ, καθώς είχε προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού του και με εξαίρεση τον Χρυσικόπουλο και τον Μορέιρα οι παίκτες του δεν μπορούσαν να δουν εύκολα το καλάθι.

Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και έφτασε στους 15 πόντους (39-24 στο 15’) με το πρώτο μέρος να τελειώνει 46-31.

Στη συνέχεια όμως ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, ανάγκασε τους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα λάθη και κατάφερε με τον Γκος να ευστοχεί στις προσπάθειές του να μειώσει σε 54-49 στο 25’.

Με σερί 10-0 μέσα σε δυο λεπτά όμως η Βόννη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +15 (64-49 στο 27’), ενώ κάποια σουτ του Χάτσερ και του Ζάρα έδωσαν «ανάσες» στους Θεσσαλονικείς που μείωσαν με τη λήξη της περιόδου σε 69-56. Και πάλι όμως η Βόννη είχε το προβάδισμα…

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο ήρθε η «κατάρρευση» για την ομάδα του Παπαθεοδώρου. Η Βόννη ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και βγήκε στον αιφνιδιασμό, ενώ ήταν εύστοχη από την περιφέρεια. Ετσι η διαφορά «εκτινάχθηκε» στους 25 πόντους (86-61 στο 36’) με τον ΠΑΟΚ ανήμπορο να αντιδράσει και να προσπαθεί με άστοχα τρίποντα να αλλάξει την κατάσταση.

Από τον ΠΑΟΚ οι Μορέιρα (20π, 10ρ.) και Χάτσερ (10π.) διακρίθηκαν, ενώ για τη Βόννη κορυφαίοι ήταν οι Σούμποτιτς (22π. 5/5τριπ), Τζέιμς 914π.) και Μπαρτόλο (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-31, 69-56, 94-77