AEK – Αντβέρπ 77-76

Η ΑΕΚ κέρδισε δύσκολα με 77-76 την Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ και πλέον ετοιμάζεται για το Φαϊναλ φορ του Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το θρίλερ του ΟΑΚΑ με 77-76 επί της Αντβέρπ και να τερματίσει πρώτη στον όμιλό της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ετσι πλέον συγκεντρώνεται στη μεγάλη πρόκληση που έχει μπροστά της για την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε δυο πρόσωπα, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αγνώριστη. Χαλάρωσε, δεν είχε το μυαλό της στο ματς με συνέπεια να κινδυνεύσει με μεγάλο κάζο.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά έκανε… σαφές πως δεν θέλει να δώσει δικαιώματα στους Βέλγους. Ετσι με πολύ καλή άμυνα, σωστές επιλογές στην επίθεση, και τον Θίοντορ να είναι άχαστος (!) προηγήθηκε με 33-22 στο 13’ με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να είναι άστοχοι.

Μάλιστα με την είσοδο του Ξανθόπουλου η εικόνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο και η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (40-27 στο 18’).

Η Αντβέρπ προσπάθησε με τον Καλινόσκι να αντιδράσει, αλλά δεν είχε τύχη, μια και η «Ενωση» είχε τον τρόπο να τον «απενεργοποιήσει» και να τελειώσει το πρώτο μέρος με 46-32.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι Βέλγοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τον Μπακό άρχισαν να αλλάζουν την κατάσταση. Από τους 16 διαφορά (61-45 στο 28’) το παιχνίδι άλλαξε μορφή.

Εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των γηπεδούχων που ξαφνικά… σταμάτησαν να παίζουν και ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι! Μείωσαν στους τρεις πόντους στο 37’ (73-70) με επι μέρους σκορ 2-11, ενώ την ίδια ώρα η Χάποελ Ιερουσαλήμ κέρδιζε στο άλλο παιχνίδι τη Ντιζόν και πλέον η νίκη για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν απαραίτητη!

Με το σκορ 75-72 στο 1.28’’ ο Βανβίν αστόχησε σε δίποντο και στο 1.14’’ ο Θίοντορ με 2/2 βολές έκανε το 77-72 και στο 1.08’’ ο Τέιτ με ½ μείωσε, ο Σαντ Ρος αστόχησε και ο Τέιτ με τρομερό τρίποντο στα 33’’ μείωσε στον πόντο (77-76)!

Στα 10’’ ο Λαρεντζάκης απλώς πέταξε τη μπάλα για να μην του μείνει στα χέρια μετά από κακή επίθεση, ενώ ο Λι μπερδεύτηκε στην προσπάθειά του να πάρει το ματς. Εχασε τη μπάλα από τα χέρια του και απλώς την πέταξε κι αυτός με την ΑΕΚ να παίρνει τη  νίκη με 77-76 και πάρα πολύ άγχος.

Από την ΑΕΚ που προβλημάτισε με την εικόνα της στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Χάντερ (19π, 9ρ), Θίοντορ (11π., 6ας) και Γκρίφιν (10π.) ήταν οι καλύτεροι.

Από τους μαχητικούς Βέλγους που παραλίγο να κάνουν τεράστια ζημιά οι Μπακό (19π., 7/10διπ), Τέιτ (17π.) και Λι (15π.) διακρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-32, 61-50, 77-76