Οστάνδη – Άρης 69-67

Ο Άρης πάλεψε στα ίσα απέναντι στην Οστάνδη, όμως έχασε το καθαρό μυαλού του στα κρίσιμα και μοιραία ηττήθηκε με 68-65. Μεγάλο παιχνίδι από τον Τσαϊρέλη (20π.), αλλά δεν ήταν αρκετό.

Ο Άρης δεν τα κατάφερε κόντρα στην Οστάνδη (67-69), καθώς πλήρωσε τις κακές του επιλογές στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 3-4, μαζί με τη βελγική ομάδα και πλέον έχουν μπει σε μπελάδες όσον αφορά την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Ο Αρης ξεκίνησε με συγκέντρωση και ενέργεια το παιχνίδι, είχε πολλές καλές επιλογές και έδειχνε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε με 26-22 στο 13΄ αλλά εκεί οι παίκτες του βραχυκύκλωσαν.

Οι Βέλγοι έκαναν σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά με 34-26 στο 17’ με τους Σαλουμού και Τζόρτζεβιτς να προκαλούν τεράστια προβλήματα στην άμυνα των κιτρίνων. Η Οστάνδη είχε βρει τον τρόπο να κρατά τον αντίπαλό της μακριά από το καλάθι της και τελείωσε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με  38-32.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισοφαρίσει το σκορ (53-53 στο 30’), ενώ στην τελευταία περίοδο η Οστάνδη με ένα ξέσπασμα πήρε το προβάδισμα με 60-53 στο 34’.

Παρόλα αυτά ο Αρης επέστρεψε ξανά στο ματς μειώνοντας σε 63-62 στο 38’ και με τρίποντο του Μποχωρίδη σε 66-65 στο 1.05 πριν τη λήξη. Στα 42’’ ο Φίλερ έκανε λάθος, ενώ στα 20’’ έκανε το ίδιο και ο Αθηναίου με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε δυο βολές (68-65 στα 18’’). Οι Μπελ και Αθηναίου ήταν άστοχοι σε ισάριθμες προσπάθειες για τρίποντο με συνέπεια οι Βέλγοι να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη με το τελικό 69-67.

Από τους Θεσσαλονικείς οι Τσαϊρέλης, Βασιλόπουλος και Αθηναίου προσπάθησαν, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Πετγουέι και Μοράντ που έχουν υποπέσει σε πειθαρχικά παραπτώματα. Από τους Βέλγους καλύτεροι ήταν οι Τζόρτζεβιτς και Σαλουμού.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

ΟΣΤΑΝΔΗ (Γκέργκια): Μπουίζ, Λασισί 12 (3/4 τρίποντα), Εμβεμά 3 (1), Σαλούμου 13 (1), Μάγιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Γιάγκοτιτς-Κουρίτζα 3, Κέστελουτ, Γεκίρι 4, Φίλερ 10 (2).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20 (1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γουίβερ 8 (1), Μπένσον 7, Μπελ 5 (1).