Απίστευτο: Οκτώ λεπτά έκανε η ΑΕΚ να βάλει καλάθι! (pic)

Τα «έσπασαν» οι Κιτρινόμαυροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με την Μπάμπεργκ, με τον Λαρεντζάκη 1:41’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου να λύνει τον… Γόρδιο Δεσμό.

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά οκτώ λεπτά χρειάστηκε η ΑΕΚ για να πετύχει το πρώτο της καλάθι στο παιχνίδι με την Μπάμπεργκ, για τα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι τα «έσπασαν» στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, χάνοντας το ένα σουτ μετά το άλλο. Τελικά τον… Γόρδιο Δεσμό της γερμανικής ομάδας έλυσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε τον πρώτο «κιτρινόμαυρο» πόντο 1:41’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου και έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση της Ενωσης.

Μέχρι το καλάθι του Λαρεντζάκη η ΑΕΚ είχε 0/12 σουτ! Ευτυχώς, ωστόσο, για τον Ιταλό τεχνικό, οι παίκτες του έπαιζαν πολύ καλή άμυνα πάνω στα ατού της Μπάμπεργκ και δεν άφησαν την γερμανική ομάδα να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-10 υπέρ των γηπεδούχων.