Βίρτους Μπολόνια – Μπάμπεργκ 67-50

Με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, η Βίρτους Μπολόνια νίκησε με 67-50 την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και προκρίθηκε στον τελικό του Final Four του Champions League.

Με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Κέβιν Πάντερ, η Βίρτους Μπολόνια κέρδισε εύκολα την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση με 67-50 στον ημιτελικό του Final 4 του Basketball Champions League που διεξάγεται στην Αμβέρσα και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό!

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη γερμανική ομάδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την Μπάμπεργκ ο Τάιρις Ράις είχε 21 πόντους, αλλά με 6/20 σουτ.

Ιδιαίτερα άστοχος ήταν και ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος παρέμεινε στο παρκέ για 27:24 λεπτά, στα οποία είχε 4 πόντους με 1/7 σουτ, ενώ παράλληλα κατέγραψε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 11-7, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 12-11 με καλάθι του Τάιρις Ράις. Η Βίρτους με ένα σερί 10-0 έκανε το 22-11, που ήταν και το τελικό σκορ στην πρώτη περίοδο. Η ιταλική ομάδα είχε κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του παρκέ και όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά. Το 22-11 έγινε 27-15 στο 14’ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Βίρτους στο +14 (42-28).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να «πνίγει» την Μπάμπεργκ. Ο Πάντερ έστειλε τη διαφορά στους 20 (48-28), με την γερμανική ομάδα ωστόσο στα τελευταία λεπτά να κάνει την αντεπίθεσή της και να μειώνει σε 53-39. Η τελευταία περίοδος είχε την… υπογραφή του Κέβιν Πάντερ. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους (63-39), βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα της γερμανικής ομάδας. Το τελικό 67-50 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με την Βίρτους να περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό της στον μεγάλο τελικό, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Τενερίφη – Αντβέρπ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-28, 53-39, 67-50.