Σζομπατέλι – ΠΑΟΚ 76-66

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον ΠΑΟΚ στο BCL με τον Δικέφαλο να πληρώνει τα πολλά λάθη και να ηττάται με 76-66 από την Σζομπατέλι στην Ουγγαρία.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πολύ κακός στην Ουγγαρία και ηττήθηκε από την Σζομπατέλι με 76-66 για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του BCL. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν πολλά προβλήματα κυρίως στην τέταρτη περίοδο όταν και κατέρρευσαν με αποτέλεσμα οι Ούγγροι να πάρουν τη νίκη και μάλιστα σχετικά εύκολα.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά πάντως το ματς έχοντας τον έλεγχο και στο 9′ προηγήθηκε με 20-11 έχοντας κορυφαίους τους Μπεστ και Εγκεκέζε. Ένα 11-0 των Ούγγρων του έβαλε μπροστά στο σκορ με 22-20 στο 12′ και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-32 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον ΠΑΟΚ να παίρνει κάποια μικρά προβαδίσματα με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 56-55 υπέρ του. Ένα σερί 6-0 έφερε το σκορ στο 61-56 στο 33′ με τον ΠΑΟΚ να χάνει τον έλεγχο του ματς σε εκείνο το σημείο και τελικά να ηττάται με 76-66 σε μια βραδιά που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-34, 55-56, 76-66