ΠΑΟΚ- Νεπτούνας 72-94

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε αξιοπρεπώς για ένα ημίχρονο, αλλά ηττήθηκε στο κλειστό της Πυλαίας από την Νεπτούνας με σκορ 72-94 για την τρίτη αγωνιστική του BCL.

Τρίτη ισάριθμη ήττα στη διοργάνωση για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη που μετράει 6 ήττες στα πρώτα 7 παιχνίδια της σεζόν.

Μοναδικός διασωθείς για τους γηπεδούχους ο Σμιθ που σημείωσε 19 πόντους, αλλά με 6/20 σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 5-12 του «άνευρου» ΠΑΟΚ αλλά και 7-23 στο 7′, δείχνοντας από το ξεκίνημα ποιος είναι το φαβορί. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 11-32, με το προβάδισμα των 19 πόντων να φαίνεται «βουνό» για τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη.

Παρόλα αυτά ο δικέφαλος έδειξε αντίδραση και με σερί 14-0 μείωσε σε 25-32, κρατώντας τους Λιθουανούς χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, όμως σε εκείνο το σημείο έβαλαν μεγάλα σουτ και πήραν ξανά διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο +11 (29-40). Ένα τρίποντο του Μαργαρίτη έφερε τον ΠΑΟΚ στο -5 (35-40), με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 39-45.

Κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν σαν να έμειναν στην αντίδραση του πρώτου μισού. Μετά το 43-45 των δύο πρώτων λεπτών, η Νεπτούνας… εξαφανίστηκε, έκανε σερί 4-19 και προηγήθηκε 47-62. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο +20 υπέρ των φιλοξενούμενων (53-73), με τον νικητή να έχει κριθεί.

Πλέον, το μόνο που έμενε ήταν να μάθουμε την τελική διαφορά, με την Νεπτούνας να κερδίζει με 94-72, με την τελική διαφορά των 22 πόντων να κρίνεται δίκαιο.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λούις 7 (3/12 σουτ), Σαρικόπουλος 6 (7 ριμπάουντ), Σχίζας 2, Γουίγκινς 17 (6/10 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 19 (6/20 σουτ, 6/6 βολές), Τσόχλας 12 (2)

Νεπτούνας (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόγκελα 2, Ολισεβίτσιους 12 (2), Παζέρα 1, Σλαβίνσκας 5, Ντελινινκάιτις 10 (3), Ντόρσεϊ 5 (1), Γκαΐλιους 13 (1), Μασιούλις 11 (2), Σεντεκέρσκις 9 (1), Γκάλντικας 11 (3/4 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 8

Τα δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94