ΑΕΚ- Αντβέρπ 62-51 (pics)

H AEK έβγαλε αντίδραση μετά τις συνεχόμενες ήττες και με «όπλο» την άμυνα, επικράτησε με σκορ 62-51 της Αντβέρπ για την τρίτη αγωνιστική του BCL.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δέχτηκε μόλις τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (από βολές) και με ηγέτες τους Κέντρικ Ρέι (18 π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (16π.), επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Η Ένωση είχε μόλις 2/18 τρίποντα (11%), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν 17 λάθη, απόρροια και της καλής άμυνας της ΑΕΚ.

Το ματς:

Οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να είναι ο μόνος που έβρισκε στόχο, πετυχαίνοντας 5 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με βραχεία κεφαλή (11-12).

Η είσοδος των Κέντρικ Ρέι και Δημήτρη Κακλαμανάκη βοήθησαν την ΑΕΚ τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε πέντε σερί πόντους με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (18-18). Ωστόσο, εν αντιθέσει με τα προηγούμενα ματς, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έβρισκαν λύση πίσω από τα 6.75μ (1/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος). Οι Βέλγοι προηγήθηκαν 31-36, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση έκανε σερί 12-0, προηγήθηκε 45-36, κλείνοντας την περίοδο με 47-39. Η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα δέχτηκε μόλις τρεις πόντους και αυτούς από ελεύθερες βολές. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 14-3 και έχτισε διαφορά 8 πόντων στο 30′.

Η Αντβέρπ προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (47-43), αλλά χάρη στον εξαιρετικό Ρέι (18 πόντους), η ΑΕΚ ξέφυγε ξανά, εκτινάσσοντας τη διαφορά στους 13 πόντους. Τελικά, η Ένωση διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, επικρατώντας με το τελικό 62-51.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.