Ζούρος: «Το κλειδί ήταν η άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο»

Ο Ελληνας τεχνικός του Περιστερίου μίλησε για τη νίκη επί της Μόρναρ και στάθηκε στην άμυνα του δεύτερου ημιχρόνου.

Στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Μόρναρ στάθηκε ο Ηλίας Ζούρος, μετά τη νίκη της ομάδας των Δυτικών Προαστίων με 73-65 για το Basketball Champions League. Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος έσφιξε την άμυνά του και κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Συγκεκριμένα, ανέφερε: «Πρώτα απ’ όλα θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την εμφάνιση τους και τη νίκη, όπως και τους συνεργάτες μου για την δουλειά που κάνουν. Το κλειδί ήταν η άμυνα που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουμε στη νίκη. Δείξαμε χαρακτήρα μέσα από την αμυντική μας αντίδραση.

Δεχθήκαμε μόλις 25 πόντους στο δεύτερο μέρος και σε μια κακή επιθετικά βραδιά μας πήραμε το θετικό αποτέλεσμα μέσα από την άμυνα. Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνουμε, όσον αφορά τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις. Κάθε νίκη εκτός έδρας είναι διπλή».