ΠΑΟΚ – Ντιζόν 77-84

Η ομάδα του Χαραλαμπίδη επέστρεψε από τους 15 πόντους που ήταν πίσω της τρίτης περιόδου, όμως παρότι βρέθηκε ακόμα και μπροστά, ηττήθηκε από την γαλλική ομάδα με τον Αμερικανό γκαρντ της να... οργιάζει στο τέλος.

Τι και αν βρέθηκε να χάνει από την Ντιζόν με 15 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (41-56), ο ΠΑΟΚ έδειξε πως έχει σφυγμό και αντέδρασε απέναντι στους Γάλλους και έπαιξε τα… ρέστα του στο PAOK Sports Arena, με την Ντιζόν όμως να βρίσκει στο τέλος τις κατάλληλες λύσεις και το δίδυμο Σόλομον και Χόλστον να τον ρίχνει στο καναβάτσο παίρνοντας τη νίκη με 84-77.

Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη πέρασαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων με τον Σόρτερ (22-15). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-18 με τον Σόλομον, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -1 (22-21) με τρίποντο του Λελούπ.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην Πυλαία, με τον Μπράουν αρχικά να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στον Δικέφαλο, με τον Σόλομον να είναι πρωταγωνιστής για τους Γάλλους που είναι στην κορυφή του ομίλου του ΠΑΟΚ και με δύο σερί καρφώματα γύρισε το ματς με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-44.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια τα πάντα πήγαν στραβά για τους γηπεδούχους. Μάλιστα έφτασαν να είναι ακόμα και με 15 πόντους πίσω (41-56) όμως βρήκαν το σθένος να αντιδράσουν και με ένα σερί ισοφάρισαν το ματς στην Πυλαία (60-60, 30′).
Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, αλλά ο Χόλστον «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ και έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην Ντιζόν, με 52» να απομένουν (77-82), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο ίδιος παίκτης με ένα λέι απ αύξησε την διαφορά στους 7 διαμορφώνοντας το τελικό 77-84.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84.