Νίμπουργκ – Περιστέρι 84-72

Το Περιστέρι πραγματοποιώντας κακό δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκε με 84-72 από την Νίμπουργκ στην Τσεχία και τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου. Πολύ δύσκολο έργο στους «16» του BCL για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Το Περιστέρι ταξίδεψε στην Τσεχία για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του BCL με στόχο να πάρει τη νίκη κόντρα στην Νίμπουργκ και να εξαντλήσει τις ελπίδες του για κατάληψη της τρίτης θέσης στον όμιλο. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη, με 84-72, παρά την ύστατη προσπάθεια του Περιστερίου στο τέλος, με την ελληνική ομάδα να τερματίζει οριστικά τέταρτη.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ξεκίνησε δυνατά και με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 κατάφερε να προηγηθεί με 24-17 στο 8′ έχοντας σερί 10-0 σε εκείνο το σημείο. Η πρώτη περίοδος βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 31-26, στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες έσφυξαν και με τον Μπούκερ σε πρώτο ρόλο η Νίμποργκ μάζεψε τα πράγματα και πήγε στο ημίχρονο ισόπαλη με 42-42.

Εκεί που έγινε η διαφορά ουσιαστικά ήταν η τρίτη περίοδος. Τα πολλά λάθη και η αστοχία από πλευράς Περιστερίου άλλαξαν την εικόνα του ματς με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 61-53. Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του κι από το -12 (71-59) μείωσε στους 3 (71-68) με σερί 9-0 και πρωταγωνιστές τους Μορέιρα και Γκρέι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά μέχρι εκεί. Η Νίμπουργκ βρήκε ξανά λύσεις και τελικά πήρε τη νίκη με 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72