Χάποελ Ιερουσαλήμ – Περιστέρι 91-78

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου το πάλεψε στην έδρα της Χάποελ, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Για 30 λεπτά ήταν άκρως ανταγωνιστικό το Περιστέρι στην Ιερουσαλήμ, έβαλε δύσκολα στην Χάποελ όμως η διαφορά ποιότητας είναι κάτι που δεν διαπραγματεύεται, οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο 91-78 και πραγματοποίησαν το 1-0, στην σειρά των δύο ομάδων στη σειρά των playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου βρέθηκε σε καλή κατάσταση, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το διπλό στο Ισραήλ και τώρα θα πρέπει στο Ανδρέας Παπανδρέου (11/3 στις 21:30) να φέρει την σειρά στα ίσα και να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σχετικά με το ματς, το Περιστέρι ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο, σε ένα άδειο κλειστό, με την Χάποελ πάντως να αρχίζει να ξυπνάει μετά το 7ο λεπτό. Με το ματς στο 14-17, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 11-0 σερί που ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Νίκο Παπανικολόπουλο. Η Χάποελ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 25-18, με το Φιλντέιν να είναι ο κορυφαίος των Ισραηλινών με 10 πόντους σε μία περίοδο.

Το Περιστέρι πλησίασε στο 28-23, αλλά σε 4 λεπτά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων (35-25), με την διαφορά να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα. Ο Χόλαντ έστειλε το ματς στο 41-30, με τον Χάτσερ να εκτελεί δις από τα 6,75μ για να μειώσει στους 5 (41-36). Ενώ ο Αμερικανός γκαρντ εκτέλεσε ξανά και έστειλε το παιχνίδι στους δύο (41-39). Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν διαμόρφωσε το 47-42 με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-46 μέσω του Μορέιρα.

Το ματς έγινε ως ένα σημείο… ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι έμεινε κοντά στο σκορ, μάλιστα ισοφάρισε σε 53-53 και πήρε το προβάδισμα με νέο τρίποντο του Χάτσερ. Οι γηπεδούχοι έντειναν την πίεσή τους, Χόλαντ και Μπρέιμο έστειλαν το ματς στο 65-61 και ο Τόμας έδωσε ανάσα έξι πόντων (67-61). Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 72-67 με την ελληνική ομάδα να δείχνει πως σιγά σιγά χάνει την επαφή της με το σκορ.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ακόμα πιο πιεστική για το Περιστέρι. Ο Κόβαν Μπράουν πήρε το… όπλαο του και έστειλε εκ νέου το παιχνίδι στους 11 πόντους σε ένα 6-0 σερί της Χάποελ.Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως αυτό δεν ήταν εύκολο, ο Σκορδίλης έκανε το 82-72 και ο Καράμπελας το 82-74, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να φτάνουν ένα λεπτό πριν το τέλος του στο 88-75 με τον Μπρέιμο να κάνει το 88-75, με τους γηπεδούχους να κανουν το 1-0 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78