Κλείσιμο
ΧΡΩΜΑ
ΚΟΚΚΙΝΟ
ΚΟΚΚΙΝΟ
ΠΡΑΣΙΝΟ
ΜΑΥΡΟ
ΚΙΤΡΙΝΟ
ΜΠΛΕ
Con-Troll: Ο Αυγενάκης τόσες φορές που ανασχηματίσθηκε από τους ειδήμονες, θα έπρεπε να έχει φύγει μόνος του.
ΚΛΕΙΣΙΜΟ

BCL : Στις 15 Ιουλίου η κλήρωση για τα προκριματικά και τους ομίλους (pics)

Η διοργανώτρια αρχή έκανε γνωστή την ημερομηνία που θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τα προκριματικά και τους ομίλους.

BCL : Στις 15 Ιουλίου η κλήρωση για τα προκριματικά και τους ομίλους (pics) | to10.gr

Στις 15 Ιουλίου θα μάθουν τους αντιπάλους τους οι ελληνικές ομάδες. Στο Basketball Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου, ΑΕΚ και Περιστέρι έχουν εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους, ενώ ο Ηρακλής θα λάβει μέρος στα προκριματικά της διοργάνωσης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Όπως ανακοίνωσε η διοργανώτρια αρχή, την Τετάρτη (15/07) θα πραγματοποιηθεί στην Ελβετία η κλήρωση για το τουρνουά της νέας σεζόν. Ήδη 28 ομάδες έχουν περάσει στη φάση των ομίλων, ενώ από τα προκριματικά θα προκύψουν τέσσερα νέα εισιτήρια.

Αρχικά, θα γίνει κλήρωση για τις 16 ομάδες των προκριματικών, οι οποίες χωρίστηκαν σε 4 Pots, με τον Ηρακλή να βρίσκεται στο τρίτο μαζί με Μπάλκαν (Βουλγαρία), Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) και Ιγκοκέα (Βοσνία). Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ηρακλή είναι οι: Μπάκεν Μπέαρς (Δανία), Κεραυνός (Κύπρος), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) και Κλουζ (Ρουμανία).

Όσον αφορά τη φάση των ομίλων, η ΑΕΚ βρίσκεται στο Pot 1 μαζί με Νίμπουρκ (Τσεχία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) και Τενερίφη (Ισπανία), με τις οποίες δεν θα βρεθεί αντιμέτωπη στη φάση των ομίλων.

Από την άλλη, το Περιστέρι, βρίσκεται στο Pot 4 της κλήρωσης μαζί με Σαραγόσα (Ισπανία), Καρσίγιακα (Τουρκία) και Μπούργκος (Ισπανία).

Η προκριματική φάση θα ξεκινήσει στις 15 Σεπτεμβρίου, ενώ η φάση των ομίλων αναμένεται να ξεκινήσει στις 13 Οκτωβρίου, μετά την ολοκλήρωση του Final 8.

Αναλυτικά τα 8 γκρουπ δυναμικότητας:
1ο: ΑΕΚ, Τενερίφη, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Νίμπουρκ
2ο: Μπάμπεργκ, Οστάνδη, Νίζνι, Στρασμπούρ
3ο: Σάσαρι, Χάποελ Χολόν, Ντιζόν, Τουρκ Τέλεκομ
4ο: Σαραγόσα, Περιστέρι, Καρσίγιακα, Μπούργος
5ο: Φάλκο, Μπρίντιζι, Μπιλμπάο, Ρίγα
6ο: Σολέ, Γαλατασαράι, Λιμόζ, Τόφας Μπούρσα
7ο: Νταρουσάφακα, Φορτιτούντο Μπολόνια, Ρίτας Βίλνιους, Σταρτ Λούμπλιν
8ο: Οι 4 ομάδες που θα προκύψουν από τα προκριματικά

Τα 4 γκρουπ των προκριματικών (οι ομάδες του πρώτου θα αναμετρηθούν με αυτές του τέταρτου κι εκείνες του δεύτερου με αυτές του τρίτου):
1ο: Άνβιλ, Γκρόνινγκεν, Φριμπούργκ, Νεπτούνας
2ο: Μπάκεν Μπίαρς, Κεραυνός, Τσμόκι Μινσκ, Κλουζ
3ο: Ηρακλής, Μπάλκαν, Χάποελ Τελ Αβίβ, Ιγκοκέα
4ο: Ντνίπρο, Μονς, Λόντον Λάιονς, Σπόρτινγκ Λισαβόνας