Μπασκόνια – Μούρθια 75-83

Μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μπασκόνια πήρε η Μούρθια, η οποία και κέρδισε την πρωταθλήτρια Ισπανίας με 83-75.

Τη πρώτη της ήττα στο ισπανικό πρωτάθλημα αντίκρισε η Μπασκόνια η οποία και έχασε από τη Μούρθια εντός έδρας με 75-83, τρεις μέρες μετά τον «θρίαμβο» επί της Ρεάλ για τη πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα όταν και προηγήθηκαν με έξι πόντους διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μούρθια στο +7, ενώ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Φράνκαμπ με 17 πόντους συνολικά στον αγώνα και ΝτιΛέο με 22 «υπέγραψαν» την μεγάλη νίκη της ομάδας τους στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα».

Πλέον η Μπασκόνια κοιτάει το επόμενο παιχνίδι της το οποίο και είναι για λογαριασμό της Ευρωλίγκας κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (09/10, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-42, 53-59, 75-83