ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 90-71

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη, νίκησε με 90-71 την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα για τη 14η αγωνιστική της VTB League.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη σε μεγάλο διάστημα κόντρα στην Χίμκι και επικράτησε δίκαια και σχετικά εύκολα της Χίμκι με 90-71, εντός έδρας. Οι Μοσχοβίτες μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο (16-15), είχαν εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο.

Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πέτυχαν ένα σερί 12-0 και κλείδωσαν τη νίκη. Κάπως έτσι η ΤΣΣΑ παρέμεινε 3η πίσω από Ούνιξ Καζάν και Λοκομοτίβ Κουμπάν με ρεκόρ 12-2, με την Χίμκι να βρίσκεται αρκετά πίσω, στην 5η θέση με 7 νίκες και 6 ήττες.

Η ΤΣΣΚΑ μπορεί να έχασε πολύ νωρίς τον Χάντερ λόγω τραυματισμού και να είχε εκτός ματς τον Ροντρίγκες (1/6 σουτ), αλλά οι Ντε Κολό (24π/6 ασίστ/6 ριμπ), Βοροντσέβιτς (17π/4 ριμπ) και Κόρι Χίγκινς (13π/5 ασίστ/3 ριμπάουντ) ήταν αρκετοί για τη νίκη της «Αρκούδας». Από την άλλη ο άστοχος Σβεντ (7-17) ήταν ο καλύτερος για την Χίμκι (18π/5 ασίστ/4 ριμπ), με τους Γκιλ και Μάρκοβιτς να πετυχαίνουν από 10 πόντους.