Γκραν Κανάρια – Φουενλαμπράδα 107-92

Η Γκραν Κανάρια ήταν καταιγιστική κόντρα στη Φουενλαμπράδα, την οποία διέλυσε με 107-92 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας η Γκραν Κανάρια, η οποία επικράτησε της Φουενλαμπράδα με 107-92.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τους Μαδριλένους μάλιστα να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (25-27). Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά, όμως, έκανε μια εκπληκτική δεύτερη περίοδο και στο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται με έξι πόντους (58-52).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με όπλο τα σουτ τριών πόντων ξέφυγαν με 12 πόντους (79-67) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Φουενλαμπράδα δεν μπορούσε να κατεβάσει τη διαφορά και έτσι το τελικό 107-92 έστειλε την Γκραν Κανάρια στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου περιμένει μια εκ των Μπαρτσελόνα ή Μπασκόνια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπάλβιν και Αγκιλάρ με 18 πόντους έκαστος, με τον Ραντίσεβιτς να προσθέτει 15. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Κρούς (20π., 8 ασίστ) και Εγιενγκά (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 58-52, 79-67, 107-92