Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 90-92

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του Clasico στον τελικό-θρίλερ του Κυπέλλου Ισπανίας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (92-90) και κατέκτησε το 24ο τρόπαιο της ιστορίας της! Φωνάζουν στη Βασίλισσα για φάουλ στον Τέιλορ στην τελευταία φάση.

Μπλαουγκράνα «βάφτηκε» το εφετινό Κύπελλο Ισπανίας, καθώς η Μπαρτσελόνα πήρε το Clasico κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (92-90) και κατέκτησε το 24ο τρόπαιο της ιστορίας της και πρώτο από το 2013.

Η Βασίλισσσα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στον τελικό και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (21-15). Οι Καταλανοί αντέδρασαν και με επιμέρους 13-25 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ανέβασε το ρυθμό και μαζί και τη διαφορά και με επιμέρους 1-11 ξέφυγε με 51-35, καταφέροντας να κλείσει την περίοδο στο +15 (67-52). Οι Μαδριλένοι έμειναν στο ματς χάρη στα τρίποντα του Κάρολ, που ψαλίδισε τη διαφορά (78-67), για να έρθει ο Καμπάτσο με 2/2 βολές να τη φέρει σε μονοψήφιο αριθμό (83-75).

Το παιχνίδι στο τέλος έγινε θρίλερ, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 89-82 χάρη σε καλάθι του Σάντερς 55» πριν τη λήξη, με το ματς να δείχνει τελειωμένο. Η Ρεάλ, όμως, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και συνάμα οι Μπλαουγκράνα αυτοκτονικές τάσεις, με το σκορ να φτάνει στο 92-90 12» πριν το τέλος. Ο Οριολά αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο Κοζέρ τον μιμήθηκε σε τρίποντο στην επόμενη φάση, με τον Κλαβέρ να κάνει πεντακάθαρο φάουλ στον Τέιλορ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Οι διαιτητές δεν υπέδειξαν την παράβαση κι έτσι το τρόπαιο κατέληξε στην Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-40, 52-67, 90-92