Βαλένθια – Φουενλαμπράδα 96-76: «Ξέσπασε» και πήρε πλεονέκτημα έδρας

H Βαλένθια με εξαιρετική τέταρτη περίοδο διέλυσε την Φουενλαμπράδα και τερμάτισε 4η στην ισπανική λίγκα.

Η Βαλένθια έκανε το καθήκον της στην αναμέτρηση με την Φουενλαμπράδα επικρατώντας με 96-76 για την τελευταία αγωνιστική της ισπανικής λίγκας, εξασφαλίζοντας την τέταρτη θέση. Έτσι αντίπαλος της στα προημιτελικά θα είναι η Μπασκόνια με την ομάδα του Πονσαρνάου να έχει με το μέρος της το πλεονέκτημα της έδρας.

Η Βαλένθια ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έκλεισε στο +11 το πρώτο ημίχρονο, και ήταν φανταστική στην τέταρτη περίοδο απαντώντας στο come back των φιλοξενούμενων με επιμέρους σκορ 33-12. Κορυφαίος για τις νυχτερίδες ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, κατέβασε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Ακολούθησαν Χέρμανσον και Πρέπελιτς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Τόμπι και Λαμπεϊρί με 12 και 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντιαλό, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 51-40, 63-64, 96-76