Ανετη νίκη με 18 τρίποντα για τη Ζενίτ πριν τον Ολυμπιακό (97-80)

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, λίγες ημέρες πριν το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την Euroleague, διέλυσε με 97-80 τη Ζιέλονα Γκόρα, πετυχαίνοντας 18 τρίποντα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης το παιχνίδι με τη Ζιέλονα Γκόρα για τη VTB League, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό για την Euroleague. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πετυχαίνοντας 18 τρίποντα διέλυσε την Ζιέλονα Γκόρα με 97-80 για την 6η αγωνιστική και πέτυχε μια ακόμα νίκη στη VTB League.

Οι παίκτες του Ισπανού προπονητή «βομβάρδισαν» το καλάθι της πολωνικής ομάδας και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση, λίγες ημέρες πριν το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Κορυφαίος για τη Ζενίτ ήταν ο Καράσεφ με 25 πόντους (7/12τρ.), ενώ από κοντά ακολούθησε ο Μπάρον με 22 πόντους (5/7τρ.).

Η Ζενίτ μπήκε δυνατά από την αρχή και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (32-16), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη ρώσικη ομάδα μπροστά στο σκορ με 57-37. Το ίδιο… έργο συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να μένει στους 21 πόντους, με το τελικό 97-80 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 57-37, 76-55, 97-80.