Ρεάλ Μπέτις – Ουνικάχα Μάλαγα 73-79

Περίοδο φόρμας διανύει η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, που έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπέτις με 79-73 για την 12η αγωνιστικής της ACB.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην πρώτη 8άδα των πλέι οφ, πήρε η Μάλαγα που επικράτησε εκτός έδρας της Ρεάλ Μπέτις με 79-73.

Αυτή μάλιστα ήταν η τρίτη διαδοχική επικράτηση για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη (6-6), η οποία είναι αρκετά ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, σε αντίθεση με την Μπέτις που παραμένει ουραγός με ρεκόρ 2-10.

Οι Ανδαλουσιάνοι αξιοποίησαν το καλό τους τρίτο δεκάλεπτο όπου απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα (53-61 στο 30′) και κατάφεραν στο τέλος παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων (73-74 μείωσαν στα 32») να φτάσουν στη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νόρις Κόουλ με 20 πόντους και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έβανς με 18 πόντους αλλά και 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-38, 53-61, 73-79