Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 59-64

Η Μπαρτσελόνα έκανε ολική ανατροπή κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας, επικρατώντας με 64-59 των Μαδριλένων.

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε με πανηγυρικό τρόπο το φετινό Κύπελλο Ισπανίας, επικρατώντας με 64-59 της Ρεάλ Μαδρίτης, παρότι οι Μαδριλένοι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 14 πόντους.

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη τη φετινή σεζόν για τους Καταλανούς απέναντι στη Ρεάλ, με τη Μπαρτσελόνα να φτάνει τα 27 Κύπελλα στην ιστορία της, ένα λιγότερο από την ομάδα της Μαδρίτης.

Η Ρεάλ κυριάρχησε πλήρως στο 1ο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε με 13-3 και έκλεισε την περίοδο στο +14 (19-5). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και έριξε τη διαφορά στους 9 (29-18) στο ημίχρονο.

Η… αντεπίθεση των Καταλανών συνεχίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο καθώς η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους (46-41). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (49-51, 51-53), διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος και κατέκτησε το τρόπαιο, φτάνοντας στο 59-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 29-18, 46-41, 59-64