ACB : «Φορτσάτη» η Ρεάλ πριν τον Παθηναϊκό

Με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με το επιβλητικό 90-75 από την έδρα της Φουελαμπράδα για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Νέα νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, λίγες μέρες πριν την πρώτη «μονομαχία» με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε μέσα στην έδρα της αξιόλογης φέτος Φουενλαμπράδα με 90-75 για την 28η αγωνιστική της ACB.

Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της στο 25-3 και φυσικά δεν γίνεται να χάσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Το ματς κρίθηκε στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε η βασίλισσα, διάστημα στο οποίο έτρεξε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-30!

Οι μερνχες είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Λούκα Ντόντσιτς και Αντονι Ράντολφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, αλλά και γεμάτη στατιστική έκαστο.

Ξεχώρισαν ακόμη και οι Τζέφρι Τέιλορ και Γκουστάβο Αγιόν, ενώ να σημειώσουμε οτι εκτός αποστολής έμεινε ο Σέρχιο Γιουλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23,13-17, 13-30, 27-20

Επιβλητική η Βαλένθια
Στο άλλο ματς της αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, η Βαλένθια διέλυσε εκτός έδρας τη Σαραγόσα με 97-74! Ετσι έφτασε στο 19-9 και εξακολουθεί να μάχεται με Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια για τη 2η θέση στην κανονική περίοδο.

Για την ομάδα του Τσους Βιντορέτα, Ντούρνεκαμπ και Γκριν είχαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 18 πόντους, ενώ κατέβασε και 9 ριμπάουντ.