Φουενλαμπράδα – Μπαρτσελόνα 75-93

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και πήρε το διπλό στην έδρα της Φουενλαμπράδα (93-75).

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην ACB πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε άνετα της Φουενλαμπράδα εκτός έδρας (93-75) και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ μ’ ένα πόντο (41-40), οι «μπλαουγκράνα» έκαναν ένα εντυπωσιακό 26-8 στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν ουσιαστικά να κλειδώσουν τη νίκη.

Ο Άντε Τόμιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, έχοντας double double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Πιέρ Οριολά και Πέτερι Κόπονεν να μετράνε από 14 πόντους έκαστος. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο φόργουορντ των γηπεδούχων, Ρόλαντ Σμίτς με 22 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 25-22, 41-40, 49-76, 75-93