2-0 με «4άδα» φωτιά η Φενέρμπαχτσε

Με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε έκανε το 2-0 στους τελικούς Τουρκίας απέναντι στην Τόφας, επικρατώντας με 86-78.

Εστω και χωρίς τον Κώστα Σλούκα που δεν αγωνίστηκε, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε και στον δεύτερο τελικό της Τόφας με 86-78 (στην Πόλη), κάνοντας το 2-0. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Προύσα όπου και θα διεξαχθούν τα δύο επόμενα ματς, στις 9 και τις 11 του μηνός.

Οσο αφορά το αποψινό (ματς), στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στη Φενέρ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 37-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε… γκάζι και με επιμέρους 26-15 ξέφυγε με 12 πόντους (63-51) στο 30’.

Παρά την προσπάθεια της Τόφας, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, έχοντας κορυφαίο το Μπραντ Ουαναμέικερ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση οι Τζέιμς Νάναλι με 16 και Γιαν Βέσελι-Νικολό Μέλι με 15.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-36, 63-51, 86-78.