Μπάγερν Μονάχου – Μπάμπεργκ : Θετικός ο Ζήσης στην ήττα της ομάδας του

Ο Ελληνας γκαρντ είχε καλή παρουσία, ωστόσο η Μπάμπεργκ πλήρωσε το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στη Μπάγερ που έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

Η Μπάγερν του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο Μόναχο, καθώς επικράτησε με 77-68 της Μπάμπεργκ για τη 10 αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Αυτό το οποίο πλήρωσε ακριβά το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι, ήταν το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του δέχθηκε επιμέρους σκορ 23-9! Έκτοτε βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ χωρίς όμως να μπορέσει να γυρίσει το ματς.

Μόνη πρώτη η ομάδα του πρώην τεχνικού του Παναθηναϊκού που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-1, ενώ στην 6η θέση με 6-4 βρίσκεται το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν πρώτο σκόρερ των Κάνινγχαμ με 17 πόντους, ενώ από 13 και 11 αντίστοιχα είχαν οι Μπούκερ και Μάτσβαν.

Από την αντίπαλο των Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα, μόνο Ράιτ και Τέιλορ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα 14 και 10 αντίστοιχα.

Οσο για το Νίκο Ζήση, ήταν θετικός είχε 7 πόντους (2/6 2π, 0/1 3π, 3/4 β), 5 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής.