Απίθανο φινάλε στην Ιταλία (vid)

Ο Αριέλ Φιλόι με ένα τρομερό τρίποντο στη λήξη κράτησε ζωντανή την Αβελίνο μέσα στο Μιλάνο και μαζί με τον Ριτς οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη κόντρα στην Αρμάνι.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Τζέρελς στο 1,1’’ πριν τη λήξη της παράτασης και όλοι πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, με τον σκόρερ μάλιστα να πανηγυρίζει το νικητήριο-όπως νόμιζε-τρίποντο.

Λογάριαζε, όμως, χωρίς τον Αριέλ Φιλόι, ο οποίος άφησε πανέξυπνα τη μπάλα να σκάσει στο παρκέ από τη μακρινή πάσα που δέχθηκε για να μην κυλήσει χρόνος και ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για να στείλει το ματς στην δεύτερη παράταση (86-86).

Εκεί η Αβελίνο κατάφερε να κερδίσει τους γηπεδούχους με 94-92 με τον ήρωα του αγώνα Φιλόι να σταματάει στους 21 πόντους, όσους είχε και ο Ριτς. Για την Αρμάνι 23 πόντους είχε ο Κέρτις Τζέρελς, ενώ ο Τζόρνταν Θίοντορ μέτρησε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.