Ντνίπρο – Λαύριο 76-58

Στην Ουκρανία έλαβε πρόωρα τέλος το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Λαυρίου, μετά το βαρύ 76-58 από τη Ντνίπρο. Οπως αποδείχθηκε το +9 του πρώτου αγώνα δεν ήταν αρκετό.

«Φρένο» στα ευρωπαϊκά όνειρα του Λαυρίου, καθώς το «ταξίδι» τελείωσε πρόωρα στην Ουκρανία. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ηττήθηκε με 76-58 από την Ντνίπρο στο Sport Complex Shinnyk, στη ρεβάνς του Α’ προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup και αδυνατώντας να υπερασπιστεί το +9 του πρώτου αγώνα (82-73) αποκλείστηκε. Αντιθέτως οι Ουκρανοί προκρίθηκαν στο Β’ προκριματικό γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν την Άλμπα Φέρχερβαρ.

Λάθη (15), έλλειψη δημιουργίας και απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας (15/40 δίποντα, 5/25 τρίποντα) δεν επέτρεψαν στο Λαύριο τη διεκδίκηση ενός ιστορικού ευρωπαϊκού «διπλού», που θα του επέτρεπε να συνεχίσει τα εκτός των συνόρων όνειρα. Παράλληλα, η άμυνα της ελληνικής ομάδας κατέρρευσε στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, χαρίζοντας στους Ουκρανούς μία διψήφια και μη αναστρέψιμη διαφορά ασφαλείας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ολεξαντρ Μίσουλα με 21 πόντους, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Σάιλας Μέλσον με 18.

Με πρωταγωνιστή της επίθεσης τον Μίσουλα, η Ντνίπρο «πάτησε» στα λάθη και την αστοχία του Λαυρίου σηκώνοντας από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ. Οι Ουκρανοί ξέφυγαν δύο φορές με +9 (20-11 στο 9΄ και 22-13 στο 11΄), αλλά η ελληνική ομάδα φρόντισε να μείνει σε απόσταση αναπνοής, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (34-28).

Το Λαύριο πλησίασε με το καλημέρα της τρίτης περιόδου σε 36-35, αλλά πλήρωσε τα αμυντικά λάθη, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με τους Ουκρανούς (49-39 στο 27΄), οι οποίοι διατηρήθηκαν σε διψήφια διαφορά ασφαλείας (54-44 στο 30΄). Τα πρώτα λεπτά του… επιλόγου ήταν καταστροφικά για την ελληνική ομάδα, η οποία δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 14-2 και βρέθηκε στο 36΄ στο -22 (68-46), το οποίο όπως αποδείχτηκε ήταν μη αναστρέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 (2), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 (2), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο, Προκοπένκο, Ρεβζίν 11 (1), Σίζοφ 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 32 λεπτά), Κακλαμανάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3 (1/6 σουτ), Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης