Ρεάλ Μαδρίτης – Μπούργκος 90-77

Την έκτη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε της Μπούργκος εντός έδρας με 90-77

Ακάθεκτη στην ACB συνέχισε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε με 90-77 της Μπούργκος και έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα. Η «βασίλισσα» δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν κοντά στο σκορ με 42-36. Ωστόσο, η ποιότητα των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετή για να τους φέρουν το ροζ φύλλο αγώνα, μη επιτρέποντας να κάνει η Μπούργκος την έκπληξη.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Σέρχιο Γιούλ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα ενώ μοίρασε και 4 τελικές πάσες στα σχεδόν 21 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, ενώ επιθετικά τον συμπλήρωσε ο Τζέσι Κάρολ πετυχαίνοντας 14 πόντους. Από πλευράς Μπούργκος, η οποία γνώρισε την τέταρτη ήττα στην Liga Endesa, αυτός που έκανε μεστή εμφάνιση ήταν ο Τσάντσαρ με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-36, 70-48, 90-77