Νίκη Λευκάδας – MBA Μόσχας 56-82

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα ηττήθηκε με 82-56 από την MBA Μόσχας για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην MBA Μόσχας η Νίκη Λευκάδας, με την ομάδα του Ιονίου να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με 82-56, για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ΕuroCup Γυναικών.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στις φιλοξενούμενες, οι οποίες πέρασαν εύκολα από τη Λευκάδα και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.  Οι Ρωσίδες πήραν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Νησιώτισσες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΜΒΑ Μόσχας μπροστά στο σκορ με 19-15, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τις φιλοξενούμενες στο +11 (25-36). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τις Ρωσίδες να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά και να φτάνουν σε μια σχετικά εύκολη νίκη με 82-56.

Πρώτη σκόρερ για την ΜΒΑ Μόσχας ήταν η Τζέιντ Τζόνσον-Γουόκερ με 22 πόντους, ενώ από τη Νίκη Λευκάδας διασώθηκε μόνο η Νίνα Γκλόντι με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 25-36, 40-60, 56-82

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Μπαλτά 5 (3ασ, 2κλ), Κοντογεώργου, Παπαμιχαήλ (6ρ), Σύρρα, Κ. Τσινέκε, Τζόνσον-Ουόκερ 22 (8ρ), Νάιτ 10 (8ρ, 2κλ), Στιεπάνοβιτς 9 (2κοψ), Ε. Τσινέκε 10.

MBA Μόσχας (Ντιρατσουγιάν): Νιζάμοβα 12 (8ρ., 8ασ., 4κλ), Σάποβα 7, Σιτνιάκ 11 (7ρ), Τοπόροβα 1, Βαρλάμοβα, Γκλόντι 19 (7ρ), Καϊτούκοβα 5, Λεσκόβτσεβα 15 (7ασ), Πλισόβα, Ψαρέβα 8 (7ρ), Στόλιαρ 4.