Χίμκι – Ρίγα 75-51

Την αήττητη πορεία της συνέχισε στην VTB η Χίμκι, καθώς επικράτησε εύκολα της Ρίγα με 75-51

Την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή της VTB έπιασε η Χίμκι, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ρίγα με 75-51. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και μετά από την πρώτη περίοδο έλεγχε πλήρως την αναμέτρηση, φτάνοντας στην έβδομη της νίκη σε ισάριθμα ματς.

Πρώτος σκόρερ των Μοσχοβιτών ο Αλεξέι Σβέντ που σημείωσε 16 πόντους αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχος (5/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές), ενώ ο Τζόρνταν Μίκι τον ακολούθησε σε απόδοση σημειώνοντας double double με 13 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Τζαμπρίλ Ντουράμ σημείωσε θ πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε και 3 ασίστ σε 26 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-15, 40-27, 62-38, 75-51