Αναντολού Εφές – Μπεσίκτας 86-90

Την τρίτη της ήττα στο τούρκικο πρωτάθλημα γνώρισε η Αναντολού Εφές, καθώς έχασε από την Μπεσίκτας εντός έδρας με 90-86.

Μετά από την μεγάλη νίκη της μεσοβδόμαδα κόντρα στην Μπασκόνια η Αναντολού Εφές ήταν αγνώριστη και ηττήθηκε από την Μπεσίκτας εντός έδρας με 90-86, έχοντας πλέον στο τούρκικο πρωτάθλημα ρεκόρ 6-3.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε κυρίως αμυντικά προβλήματα, ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί που δέχθηκε 33 πόντους, ενώ στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο. Αυτοί που ξεχώρισαν από την Εφές ήταν οι Σέι Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον, οι οποίοι αμφότεροι πέτυχαν από 17 πόντους, ενώ ο Αντριέν Μοερμάν να κάνει ξανά εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζέισον Ριτς, που έκανε σπουδαία εμφάνιση με 27 πόντους, εύστοχες βολές και δύο καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Τα Δεκάλεπτα: 23-10, 40-43, 63-63, 86-90