Νίκη στην παράταση για την Μπάμπεργκ (101-95)

Η γερμανική ομάδα κέρδισε στην παράταση την Βέχτα με 101-95, με τον Τάιρις Ράις να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Λίγες ημέρες πριν την πρώτη μάχη με την ΑΕΚ για τα προημιτελικά του Basketball Champions League, η Μπάμπεργκ κέρδισε εκτός έδρας την Βέχτα με 101-95 (84-84 κ.δ), για την 25η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής για την αντίπαλο της ΑΕΚ ήταν ο Τάιρις Ράις, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε επίσης ο Ρούμπιτ με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ. Οσον αφορά στον Νίκο Ζήση, ο έμπειρος γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 29:39 λεπτά, στα οποία είχε 14 πόντους με 3/3 δίποντα και 8/9 βολές, ενώ παράλληλα κατέβασε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην Μπάμπεργκ και παραλίγο να πετύχουν μια σπουδαία νίκη, αλλά στο κρίσιμο σημείο ο Τάιρις Ράις βγήκε μπροστά και με τρίποντο – βόμβα οδήγησε το ματς στην παράταση (84-84). Εκεί οι παίκτες της Μπάμπεργκ κυριάρχησαν και με εξαιρετική άμυνα έφτασαν σε μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Υπενθυμίζουμε ότι την Τετάρτη (27/03, 21:00) η Μπάμπεργκ θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ, για το πρώτο ματς των «8» του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 41-49, 57-67, 84-84, 95-101.