Μπάμπεργκ – Άλμπα 66-69

Με το μυαλό στον επαναληπτικό με την ΑΕΚ, η Μπάμπεργκ ηττήθηκε με 69-66 από την Αλμπα – Δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Ζήσης, λόγω ίωσης.

Λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τα προημιτελικά του Basketball Champions League, η Μπάμπεργκ γνώρισε την ήττα από την Αλμπα με 69-66.

Η αντίπαλος της Ενωσης ηττήθηκε εντός έδρας από τους Βερολινέζους, με τον Νίκο Ζήση να μην ολοκληρώνει τον αγώνα λόγω ίωσης. Ο έμπειρος γκαρντ αγωνίστηκε για 15:36 λεπτά, στα οποία είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σίβα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5ασίστ, ενώ για την Μπάμπεργκ πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξάντερ με 15 πόντους με 10 ριμπάουντ, με τον Χίκμαν να προσθέτει άλλους 12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 20-9, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 33-33. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 50-50, με την Αλμπα στα τελευταία λεπτά να αποδεικνύεται ψυχραιμότερη και να παίρνει τη νίκη με 69-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 33-33, 50-50, 66-69