Ούνικς Καζάν – Πάρμα 76-82

Η ομάδα του Ελληνα τεχνικού έπαθε καθίζηση στο τρίτο δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα από την ουραγό Πάρμα.

Την ήττα με 82-76 από την ουραγό Πάρμα γνώρισε η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία αποχαιρέτησε οριστικά το όνειρο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της VTB League.

Το ημίχρονο στο Καζάν ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-33, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ελληνα τεχνικού έπαθε καθίζηση και βρέθηκε στο -15! Στην τέταρτη περίοδο η Ούνικς προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Ράιμαρ Μόργκαν με 27 πόντους και ο Κώστας Καϊμακόγλου 11, ενώ για τους νικητές ο Τρε ΜαΚλίν μέτρησε 22 πόντους. Η Ούνικς αφήνει πλέον τη μάχη για την πρώτη θέση και στρέφει το βλέμμα της στα πλέι οφ.

Εκτός από την ομάδα του Πρίφτη, στα πλέι οφ θα συμμετάσχουν επίσης οι ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Χίμκι, Κάλεβ Ταλίν, Ζενίτ, Λοκομοτίβ, Αστάνα και Νίζνι.