Μπουντούτσνοστ – Ερυθρός Αστέρας 84-80

Οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκας με τον Ερυθρό Αστέρα και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς που θα γίνει τη Μ. Δευτέρα.

Η Μπουντούτσνοστ είναι ακόμα ζωντανή! Η ομάδα από το Μαυροβούνιο επικράτησε με 84-80 του Ερυθρού Αστέρα στην Ποντγκόριτσα και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκας.

Πλέον, ο τίτλος του πρωταθλητή και το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι και συγκεκριμένα στο Aleksandar Nikolic Hall το βράδυ της Μεγάλης Δευτέρας (22/4, 20:00).

Το αποψινό παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25-20, ενώ πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 38-35. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (58-57) και στο τέλος του αγώνα πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 84-80.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νόρις Κόουλ με 31 πόντους και 6ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Έντουιν Τζάκσον με 23 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπίλι Μπάρον με 24 πόντους, ενώ ο Στρατός Περπέρογλου δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Οι Μαυροβούνιοι από το 0/2 ισοφάρισαν σε 2-2 και πλέον πηγαίνουν στο Βελιγράδι για την ύστατη μάχη, που θα κρίνει τον πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-38, 57-58, 84-80.