Στα ημιτελικά με «σκούπα» η Ούνικς του Πρίφτη

Η ομάδα του Ελληνα τεχνικού επικράτησε εκτός έδρας της Κάλεβ με 96-84 και με 3-0 νίκες προκρίθηκε στις «4» καλύτερες ομάδες της Βαλτικής Λίγκας.

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά της VTB League πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 24 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Τζαμάρ Σμιθ με 16. Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Αρνέτ Μουλτριέ με 19 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και με υψηλά ποσοστά στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 36 πόντους, ενώ δέχθηκαν 27. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την Ούνικς στο +25 (64-39). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ελληνα τεχνικού παρέμεινε σοβαρή και με το πόδι στο γκάζι έφτασε στο 96-84 και στην τρίτη νίκη της επί της Κάλεβ .

Τα δεκάλεπτα: 27-36, 39-64, 62-84, 84-96.