Εύκολα το 1-0 στα ημιτελικά η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε με 20 πόντους διαφορά της Λιετκαμπέλις στον πρώτο ημιτελικό του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφερε η Λιετκαμπέλις να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στη Ζαλκίρις, υποκύπτοντας τελικά στο Κάουνας με 78-58 για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-32 για τους γηπεδούχους, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάτησε το… γκάζι. Ετσι πήγε στο +17 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο +20 στο τέλος του ματς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάρας ο Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους είχε ο Γουάιτ και 11 ο Γουόλτερς.

Από πλευράς Λιετκαμπέλις 14π. είχε ο Γουίλσον και 13 ο Κούπσας.

Οι δύο ομάδες κοντράρονται και πάλι στις 23 του μηνός, αυτή τη φορά στην έδρα των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-32, 59-42, 78-58