Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-69

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εκτός έδρας της Ζενίτ με 69-68, έκανε το 3-0 στη σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της VTB League.

Δεν σταματάει πουθενά το «τρένο» της ΤΣΣΚΑ Μόσχας! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 69-68 της Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη και με σκορ 3-0 στην σειρά, προκρίθηκε στους τελικούς της VTB League.

Έπειτα από ένα «κλειστό» πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να κλείσουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 9 πόντους (45-54). Στο 4ο δεκάλεπτο η Ζενίτ έκανε την αντεπίθεση της, φέρνοντας το παιχνίδι στο καλάθι και μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, αλλά στην τελευταία της επίθεση ο Κλάιμπερν έκανε τάπα στον Βαλίεφ και διαφύλαξε το προβάδισμα της ομάδας του, δίνοντας της τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μπολομπόι με 10. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιμόνοβιτς με 15 και Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-36, 45-54, 68-69