Μπανταλόνα – Μπαρτσελόνα 86-107

Οι Καταλανοί επικράτησαν εκτός έδρας της Μπανταλόνα και με 2/2 πήραν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση.

Με πρωταγωνιστή τον Τόμας Ερτέλ η Μπαρτσελόνα διέλυσε εκτός έδρας την Μπανταλόνα με 107-86 και με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προκρίθηκε δια περιπάτου στα ημιτελικά των πλέι οφ του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκανε… πλάκα και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (28-19), ενώ η λήξη του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 48-40.

Στο δεύτερο μέρος οι Μπλαουγκράνα κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, με το 75-65 του τρίτου δεκαλέπτου να γίνεται 107-86. Το τελικό σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Όπως προαναφέραμε, μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Μπαρτσελόνα ήταν ο Τόμας Ερτέλ. Ο γκαρντ των Καταλανών ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους και 9 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Κλαβέρ και Οριόλα με 16 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκολας Λαπροβίτολα, ο οποίος είχε 22 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 40-48, 65-79, 86-107.