Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 78-85

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Βαλένθια με 85-78, έκανε το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Έτοιμη για τους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος είναι η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επικράτησε με 85-78 εκτός έδρας της Βαλένθια και έκανε το 3-0 στην σειρά κόντρα στις «νυχτερίδες».

Αρκετά αμφίρροπο το παιχνίδι σε σύγκριση με τα 2 πρώτα, με τους γηπεδούχους να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις, ωστόσο στο τέλος φάνηκε η διαφορά επιπέδου και ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να προηγηθούν με 3 στο ημίχρονο (38-35), ένα επιμέρους σκορ 22-28 της Ρεάλ όμως στην 3η περίοδο, ήταν αρκετά για να δώσει στους «μερένχες» τον έλεγχο του αγώνα και να αποτρέψει κάθε προσπάθεια ανατροπής της Βαλένθια.

Κορυφαίος για την «Βασίλισσα» ο Ρούντι Φερνάντεθ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Καμπάτσο με 14. Από πλευράς ηττημένων ο Ντούμπλιεβιτς πέτυχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-35, 61-63, 78-85