Μπάγερν-Άλμπα 93-88

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 93-88 της Άλμπα Βερολίνου στον τρίτο τελικό του γερμανικού πρωταθλήματος, κατακτώντας τον πέμπτο (2ο συνεχόμενο) τίτλο της.

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για πέμπτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 93-88.

Η Μπάγερν «σκούπισε» την αντίπαλό της με 3-0 στις νίκες, για να φτάσει στον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της.

Αν και οι Βερολινέζοι προηγούνταν ακόμη και με 16 πόντους διαφορά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να τελειώσουν απόψε τη σειρά των τελικών, έστω και αν χρειάστηκε η βοήθεια της παράτασης.

Εκεί η Άλμπα… κατέρρευσε, αφού για τέσσερα λεπτά δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Μπάγερν να παίρνει τελικά τη νίκη και τον τίτλο.

Πρωταγωνιστής για την πρωταθλήτρια ο Λούτσιτς με 23 πόντους και για τους ηττημένους ο Σίβα με 21 πόντους.