Ούνικς Καζάν- Προμηθέας 83-87

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε 87-83 την Ούνικς Καζάν στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup και κατέκτησε την τρίτη θέση του τουρνουά.

O Προμηθέας Πατρών μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για τον ημιτελικό του Gomelsky Cup, επικράτησε στην παράταση με 87-83 της Ούνικς Καζάν και κατέκτησε την τρίτη θέση του τουρνουά. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Αγραβάνης με 18 πόντους και ο Έλις με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την Ούνικς ξεχώρισαν ο ΜακΚόλουμ με 15 π. και ο Σμιθ με 12 π.

Το παιχνίδι:

Ο Προμηθέας μπήκε «μουδιασμένα» στο παιχνίδι και η Ούνικς με μπροστάρηδες τους Τζαμάρ Σμιθ και ΜακΚόλουμ προηγήθηκε 15-7 και 19-9. Ο ΜακΚόλουμ συνέχιζε να «πυροβολεί» από τα 6,75, φτάνοντας τους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με την περίοδο να κλείνει στο 26-18 υπέρ των Ρώσων.

Στη δεύτερη περίοδο με ένα ακόμη τρίποντο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε στο +13 (33-20), σε αντίθεση με τους Πατρινούς που ήταν άστοχοι μέχρι εκείνο το σημείο από την περιφέρεια (2/11 τρίποντα). Με ένα επιμέρους 2-10 και συνεχόμενους πόντους από Κατσίβελη και Μπόγρη, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε σε 38-33, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-33 υπέρ των «τυπικά» γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο, η Ούνικς με ένα σερί 7-0 μετέτρεψε το 40-35 σε 47-35, αλλά ο Προμηθέας από το σημείο εκείνο βελτίωσε την άμυνά του και με τον «ζεστό» Δημήτρη Αγραβάνη πέρασε μπροστά με 49-50 για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο διέκοψε το 11-0 σερί των Πατρινών, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-54 υπέρ του Προμηθέα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 39′ (69-70). Με τρίποντο του Κασελάκη, ο Προμηθέας πήγε στο +4, αλλά κάποια λάθη της ελληνικής ομάδας έφεραν και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (73-73). Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, οι δύο ομάδες ευστόχησαν σε 2 ελεύθερες βολές και μετά από κακή επίθεση του Κασελάκη το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (75-75).

Στην παράταση ο Μπαμπ πήρε από το χέρι τον Προμηθέα και με δύο τρίποντα, έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (77-84). Οι Ρώσοι ήταν άστοχοι, εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των παικτών του Μάκη Γιατρά και τα δύο καλάθια από τον Βαγγέλη Μάντζαρη δεν ήταν ικανά για τη δεύτερη επιστροφή των Ρώσων στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 87-83, κατακτώντας την τρίτη θέση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75 (κ.δ), 83-87.

Ούνιξ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 9, ΜακΚόλουμ 15, Τάιους 12 (9 ριμπάουντ), Λιχοντέι 5, Κλιμένκο 8, Ουζίνσκι 4, Σμιθ 12, Μάντζαρης 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάλσον 6, Κοσέεφ 3, Κολέσνικοφ 2.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (10 ασίστ), Μπαμπ 10, Λίποβι 5, Αγραβάνης 18, Λόουερι 5, Κασελάκης 5, Κατσίβελης 6, Μπόγρης 8, Έλις 16 (10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3.